Contacts UG - NSW VGA

NEW SOUTH WALES VETERAN GOLFERS ASSOCIATION INC
ABN - 76 625 954 052
Promoting and supporting fun and fellowship for veteran golfers and their Clubs in NSW
Go to content
Group and Club Secretaries & Playing Dates

Group 1 Far South Coast
Group Secretary/Treasurer: Max Gee Ph: 6495939,
e-mail: mgcbgee@gmail.com   
Club
Delegate
Phone
Bega
Stan West
6492 1404
Bermagui
J. Stichbury
6493 4204
Eden
Eden GolfClub
6496 1054
Tuross Head
Herb Murawai
4473 9327
Moruya
Barry Young
040786260
Narooma
Tony Hunt
4476 7309
Pamb/Merim
Don Bonthrone
6495 0300
Tathra
Ray Baird
6494 4181
Tura Beach
Max Gee
6495 9319

Group 2 Mid-South Coast
Group Secretary: Alan Neems 8 Cygnet Cl. Cudmirrah 2540
M: 0435 979 443 e-mail: alneems@dodo.com.au

Club
Secretary
Phone
Callala
Jack Harris
4447 4004
Catalina
Peter Watson
4425 0028
Mollymook
Dick Shaw
4455 7035
Nowra
Norm Levi
4423 0319
Worrigee Ex
Stuart Dossetor
4421 3354
Shoalhaven
Ken Miller
0409010903
St Geo. Basin
Rick Wilkins
4443 7398
Sussex Inlet
Lavon Byrnes
4441 0749
Vincentia
Stuart Salvage
4441 7121

Group 3 Illawarra
Group Secretary: Chris Goodwin 9 Augusta P’kway, Shell Cove 2529
 Ph: 42639936   e-mail: chrisgoodwin01@iprimus.com.au  
Club
Secretary
Phone
Jamberoo
Chris   Goodwin
4263   9936
Wollongong
Allan   Newhouse
0412632481
Gerringong
Mark   Westhoff
4234 0554
Kiama
Roger   Millburn
4237 8694
Links   S.C.
Barry   Kime
0401538956
Russell Vale
Betty   Suann
4284 6226
Port Kembla
Russell   Edwards
0400596922
The Grange
Michael   Walsh
4271 2585

Group 4 Sydney
Group Secretary: Lee Owen ph: 94842657 svgasecretary@y7mail.com
Some 40 golf days each year played on the better-known courses in and around the Sydney Basin. The Calendar and contact information is available on the website (www.sydneyvetsgolf.com.au).Vacancies may exist for NSWVGA members so contact the Captain or the Vice-Captain for details

Group 6 Brisbane Water
Group Secretary: Les Matheson
Ph: 43933 3096 email  lava@bigpond.net.au
Group plays at Everglades (Woy Woy), Gosford, The Springs, Kurri, Morisset, Toronto, Toukley and Wyong in rotation.  Games are played every Monday from February to Christmas throughout the year, except public holidays, with tee times between 7 a.m. and 8.30 a.m.  Visitors always most welcome.

Group 7 Newcastle
Group Secretary: Peter Lawrence Ph:0400 538 263
email lawrences027@hotmail.com
Club
Secretary
Phone
Newcastle
Michael Perkins
4954 0453
Belmont
John Carritt
4971 6996
Charlestown
Philip Turner
4948 7205
Merewether
Bruce Welsh
0412 618 810

Note: Newcastle Group plays on Monday morning at one of a variety of local district Courses. Visitors are welcome; phone the Newcastle Group Secretary for details.

Group 8 Hunter River
           Group Secretary: David Peel 54 Lightfoot St, Cessnock 2325
Ph:4990 3433 davnsue@iprimus.com.au
Club
Secretary
Phone
Cessnock
Colin Somerville
4990 4295
Dungog
Gunnar Seck
4995 6042
Kurri Kurri
Shane Lee
4937 1224
Hunter Valley CC
David Peel
4990 3433
Maitland
Greg Oswald
4933 7651
Paterson
Garry Brown
4933 1661
Singleton
Wayne Taylor
6573 2302
The Vintage
Bruce Rose
0418293664
Branxton
Lester Bootes
4938 1836

Group 9 Port Stephens
Group Secretary: Terry Cook 42 Ketch Cl, Corlette 2315
Ph 4982 8787                                  bevantec2@bigpond.com
Club
Secretary
Phone
Horizons
Greg Ramsey
0412   246186
Karuah
G Bridgman
4982 8111
Muree
Wayne Barnden
4952 7413
Nelson Bay         
Robert Cornege
0425 227 727
Pacific Dunes
Anne Leo
0412 072 863
Port Stephens
Terry Cook
4982 8787

Group 10 Myall Coast
Group Secretary: Peter See  18 Eagle St. Hawks Nest 2324
 
Ph: 4997 2743                                                   pandcsee@bigpond.com
Club
Secretary
Phone
Hawks Nest
Peter See
4997 2743

Group 11 Manning Valley
Group Secretary: Keith Gibbs 10 Grevillea Close, Taree 2430           
Ph: 6552 6762                                              keith.gibbs35@gmail.com
Club
Secretary
Phone
Buladelah
Barrie Bishop
4987 9264
Forster/Tuncurry
Norm Chapman
6554 7366
Gloucester
Peter McIntyre
6558 3173
Harrington Waters
John Rigg
6556 1986
Krambach
Stuart Weller
6559 3357
Pacific Palms
Jim Murphy
6550 9162
Tallwoods
Peter Stephenson
6559 2457
Taree
Keith Gibbs
6552 6762
Wingham
Alwyn Elith
6553 5857

Group 12 Lower North Coast
Group Secretary: Greg Christie
11 Bundara Way Bonny Hills 2445
Ph: 6585 4770  ghchristie@bigpond.com
Secretary
Phone
Play Days


Mondays
C/-Country Club
6566 0268
Tuesdays
Tom Webb
6567 1226
Tuesdays
Chris Hudson

Tuesdays
John Geisker
0427 091146
Tuesdays
Frank Ryan
0429787090
Wednesdays
John Jokantas
0478116194
Tuesdays

Group 13 Mid North Coast
Group Secretary: John Plummer 33 Diggers Beach Rd, Coffs Harbour, 2450
Ph: 0423 087 323: johnplummer1@bigpond.com     
Play is on Tuesdays alternating between the following clubs: - Bellingen, Bonville, Bowraville, Coffs Harbour, Macksville, Nambucca Heads, Sawtell, Urunga and Woolgoolga

Group 14 Northern Rivers
Group Secretary: Ray Kent U21 5/9 Ivory Crescent, Tweed Heads 2485
Ph: 0410 570 488   rken4251@bigpond.net.au                         
Club
Secretary
Phone
Ballina
David Fraser
026681 3781
Byron Bay
Reg Wallis
0429 987 009
Casino
John Weaver
0417 717 005
C’gatta/Tweed
Nick Browne
0407 667 235
Coraki
Steve Ormond
0404 157 812
Grafton
Ron Baker
0408 424 773
Iluka
Garry Brown
026645 9087
Kyogle
Barry Little
0266 241 084
Lismore
John Lowe
0412 257 730
Maclean
Jeff Miller
0418 758 165
Mullumbimby
Alex Benham
0419 284 749
Murwillumbah
Marilyn Parkes
0432 875 234
Ocean Shores
Bill Nicholls
0408 559 134
Club Banora
Dave Wallis
0411 405 685
Potsville
Paul McGavin
0429 661 584
Woodburn/Evans Hd
John Frederiksen
0402 223 901
Woodenbong
Eric Taylor
026635 1294
Yamba
Eric Taylor
026645 8306

Group 15 New England
Group Secretary: James Shadlow 13 Tulare Crescent, Inverell 2360
Ph: 6722 3479                                                  shadlow8@bigpond.com
Club
Secretary
Phone
Armidale
John Maher
6772   1986
Deepwater
Neil   Zsoldos
0401924560   
Dorrigo
Trevor   Neaves
6657   2920
Glen Innes
John   Shannon
6732   1993
Guyra
Nancy   Prisk
6779   1057
Inverell
Richard   Hudson
6722   1315
Tenterfield
Michael   Wish
040036213
Uralla
Mike   Petrov
6778   4760
Walcha
Neil   Dark
0428772787
Uralla Week of Golf – Uralla – 2nd April to 6th April 2018
New England Week of Golf - Armidale -30th April to 4th May 2018
 
Tenterfield Week of Golf – Tenterfield – May 7th to May 11th 2018
 
Sapphire City Week of Golf - Inverell – 1st Oct to 5th 2018
 
NSW Mixed 4BBB Championship Tenterfield - Oct 8th to Oct 12th 2018

Group 16 Central North VGA
Group Secretary: Bob Atchison 14 Uren St. Quirindi 2343   
Ph: 6746 2442    M:0439 329274                     bjatcho@bigpond.com
Club
Secretary
Phone
Barraba
Danny Capel
6782 1139
Boggabri
Milton  Scaysbrook
6743 4669
Gunnedah
Phil   Jackson
0419289266
Longyard
Tony Ball
0418 658726
Manilla
Gary Turner
0419 496506
Narrabri
Ken Williams
6792 2344
Nundle
Phil   Eather
0429457 903
Quirindi
Bob Atchison
6746 2442
Spring   Ridge
Gordon Brownhill
6747   3842
Tamworth
John Ramsay
0408656545
Werris   Creek
Bev Sawtell
6768 7473

Group 17 Upper Hunter
Group Secretary: Graham Guest 6 Cedar Close, Muswellbrook 2333
Ph: 6543 3725                                                  uhvetsgolf@exemail.com.au
Club
Secretary
Phone
Muswellbrook
Graham Guest
6543 3725
Scone
Course closed
Due to
Denman
Graham Guest
6543 3725
Aberdeen
Graham Guest
6543 3725
Murrurundi
Phil Ledgerwood
0403505445

Group 18 Mudgee District
Group Secretary: John Farkas, P.O. Box 987 Mudgee NSW 2850
    Ph: 6373 3589 M: 0409 221 002 E-mail: janos236@gmail.com  
Play is on Mondays according to the program listed in the Blue Mountains page at
www.nswvga.com.au or call club delegates for details.
Club
Secretary
Phone
Coolah
Eric Beer
6886 3592
Henbury
Peter Griffiths
6355 5204
Mudgee
Barry Hadaway
0429 394482

Group 19 Blue Mountains
Group Secretary: Richard Ledden-Cooper   dixipad@gmail.com
Club
Secretary
Phone
Blackheath
Garry Way
0408674570
Leura
Craig Youll
4739 6105
Lithgow
Ted Healey
6351 4343
Wentworth Falls
Michael Casey
4757 3281
Springwood is now on Group 19 rotation of venues played at, Ph. 4751 1122.
 
35th Annual Blue Mountains Week of Golf 26th February -2rd March, 2018.

Group 20 Western Sydney Region
 
Group Secretary:  Chris Evans 51 Drift Road, Richmond 2753
Ph: 4578 1487    M: 0413 912 888            candcevans@bigpond.com          
Club
Secretary
Phone
Stonecutters   Ridge
Craig Scott
96277081
Glenmore
John Lovatt
47332780
Leonay
Les Knox
47354903
Penrith
Ian Forrester
0400016951
Richmond
Jim   Lyons
45713275
Springwood
John Baker
0414470650
Wallacia
Mick   Toohey
47391937
Dunheved
Tracie   Taylor
96230239
Veterans playing days at each Club is as shown above. Visitors are welcome.
 
In addition, the WSRVGA conducts an interclub series of events in 2017. Dates are Stonecutters 14/2, Springwood 20/4, Penrith 25/5, Dunheved 19/6, Leonay 24/7  Wallacia 31/8,Glenmore 26/9, Richmond 23/10.

Group 21 Southern Highlands
 
President: Brian Graham Ph: 48622645
 
Group Secretary: Ken Pogson PO Box 1730 Bowral 2576
 
Ph: 4868 1463                  email: kpogson1@bigpond.com  
Week of Golf – 12th – 16th November 2018.
 
Tournament Director –John Bowes Ph: 4861 1107 jbowes31@bigpond.com     
 
Games played Thursdays at Moss Vale, Highlands, or Gibraltar Country, and some Mondays at Bowral.

Group 22 Central West
Group Secretary: Bob Pardey 18 Lavelle St., Windradyne 2795
Ph: 6331 7549                                                 parmec@bigpond.com
Club
Secretary
Phone
Bathurst    
Bob Pardey
63317549
Blayney
John Davis
63682057
Duntry League
Brian Smith
63626150
Molong
Roger Wood

Oberon
D. O’Connell
0427433595
Orange ex-serv
Bill Roach
63625911
Wentworth
Dave Agst
63618815
Wellington
Bruce James
68452759

Group Championships – 10/4 at Bathurst & 1/5 at Orange Ex-Services  
 
Macquarie Challenge – 5th March -9th March 2018 at Oberon & Bathurst G.C’s.

Group 23 South Western
Group Secretary:David Steinbeck P.O. Box 602 Cootamundra 2590
Ph: 69427528   email jstein2@bigpond.net.au
Club
Secretary
Phone
Holbrook
Vic Durbridge
0418952155
Cootamundra
G. Goodman
0400015573
Gundagai
John Mitchell
6944 1137
Harden
Jim Wright
6386 2430
Junee
Kev. Jacobson
6924 4120
Lockhart
D Stillman
6920 5169
Temora
B. Flakelar
0457253760
The Rock
Ron Baker
0407736803
Tumut
Robin Reid
0419471830
Wagga   Country
Ken Slade
6926 6858
Young
Bill Kearney
6382 5555
Wagga   City
Scott Lennox
6931 6275
South West Week of Golf Tumut 9-10th April, Gundagai 12-13th April,2018
 
Cootamundra Country Club Week of Golf 16th-20th April, 2018
 
Young Cherry Festival Week of Golf Tournament 19th-23rd November 2018.

Group 24 Holbrook District
 
Group Secretary: Vic Durbridge Unit 1/6 Croft St, Holbrook 2644
Ph: 0418 952155   E-mail: rickmurph@bigpond.com
Courses played include Khancoban and Tumbarumba as well as open veteran’s day every Thursday at Holbrook. Batlow Vets. Tournament is on Tuesday 13th Nov 2018
Please note in your calendar that the Annual Cancer Appeal Tournament is on at Holbrook on Tuesday May 1st 2018. This is a most significant fundraising day and one worth attending.

Group 25 Murray River
 Group Secretary: Don Stuart ph: 6033 2701
Club
Secretary
Phone
Corowa
Don Stuart
6033 2701
Howlong
Chris Rebbechi
6026 5321
Corowa/Howlong Week of Golf 5th – 9th March 2018 and 17th – 21st September 2018

Group 26 Southern Riverina
 Group Secretary: Rand Wilson, email: rwilson41@bigpond.com
Club
Secretary
Phone
Berrigan
Peter Shand
03 5885 2634
Cob/Barooga
John Dobbie
03 5873 4631
Finley
Rand Wilson

Jerilderie
Ian Sneddon
03 5886 1750
Tocumwal
Tony Simons

Yarrawonga
William Hidson
03 5743 1424

Group 27 Western Riverina
 
  Group Secretary: Dick Van Buuren, Hay ph: 0439889477
 
  email: d.vanbuuren@bigpond.com
Club
Secretary
Phone
Deniliquin
Richard Bolton
03 5881 2516
Griffith
Gerry Cox
6962 9716
Hay
Dick Van Buuren
0439889477
Leeton
Geoff Dartnell
6953 2562
Narrandera
Tim Foley
6959 1543
Yenda
Peter Morrison
6968 1000

Group 28 Lachlan Valley
 
 Group Secretary: Beryl Roberts 15 Quarry Rd Forbes 2871
Ph:  6852 3473                                          lvgolf@optusnet.com.au
Club
Secretary
Phone
Condobolin
Tony Broadley
6895 2674
Cowra
Allan Luff
6342 3708
Forbes
Beryl Roberts
6852 3473
Grenfell
Peter Mawhinney
6343 2222
Parkes
Robert Lea
0468324441
West Wyalong
Rick Lord
0427696753

Group 29 Western Districts
 Group Secretary: Geoff Smith 7 Belgrove St. Trangie 2823
 Ph: 6888 7221 M: 0429 887 221   email:  smithbelgrove@bigpond.com
Club
Secretary
Phone
Binnaway
G. Brooks
0427421942
Cobar
John Collins
6836 2448
Coonabarabran
Bill Brown
6842 1076
Coonamble
Steven Hind
6822 1303
Dubbo
Greg Shortis
0402078860
Dunedoo
Gil Gaerts
6375 1783
Gilgandra
Bob Dwyer
6847 1163
Gulgong
Mal Mallinson
6374 2075
Mendooran
Chris Peters
6886 1016
Narromine
Norm Lewis
6889 4212
Nyngan
Alan Holmes
6832 1973
Tottenham
Noel Bennett
6892 4260
Trangie
P. Fitzgerald
0429887238
Warren
Paul Shipton
0427474158

Group 30 North West
Group Secretary:  Peter Gough    P.O Box 187, Moree 2400
Ph: 6752 3040                                            goughpa@bigpond.net.au
Club
Secretary
Phone
Bingara
J. Northcott
0428241415
Goondiwindi
Tony Eckroyd
0746715675
Moree
John   Atkins
0408861358
Warialda
K. Cattanack
6729   1187

Group 31 Macarthur
 
Group Secretary:  Norm McInnes,8 Arndell St. South Camden 2570
Ph:0433 568815                E-mail : norm_mcinnes@bigpond.com
Play is on Mondays at Campbelltown, Tuesdays at Studley Park or Antill Park.

Group 33 Far West
 
Group Secretary: Dudley Hannigan 25 Morish St. Broken Hill 2880
Ph: 08 8087 4627   M: 0487 435 289      ronald.hannigan@bigpond.com
Club
Secretary
Phone
Days
Open Days
Broken Hill
Dudley Hannigan
08 80874627
Monday
8am Summer 9am Winter
Sth Broken Hill
Neville Turner
08 8087 8621



Golf on Mondays at Broken Hill - 8 a.m. start from beginning November to end February and 9 a.m. start for the period from March to end October.
 
Silver City Week of Golf at Broken Hill GC 24th -28th Sept.2018
Back to content