Great Lakes Week Of Golf – Results

Posted on: 31 May


Held at: Tuncurry, Foster – from 17 May to 21 May 21 – Tournament Director: Martin Salt

Over 120 veteran golfers were greeted by cool mornings and bright sunny days for the 2nd Great Lakes “Evermore” week of golf. We welcomed golfers from Stradbroke in Qld to Heidelberg in Vic, and just about all points in between!
3 rounds of Stableford, Monday at Tuncurry, Tuesday at Forster and Thursday at Tuncurry were played for the overall championship whilst the NSWVGA shield was 36 holes at Forster and Tuncurry, a 2BBB on Friday at Forster rounded off the week.
Golfers were welcomed every day with tea and coffee. Blueberry muffins and choc chip cookies were home made by our ‘baker’ Dom Fania. A BBQ lunch was available each day consisting of hamburger, chicken burger or steak sandwich cooked by our ‘chef’ Ray Walker and his band of lovely ladies.
Dinner and presentation on Thursday night was at Forster Clubhouse with dinner supplied by Ashleigh and Luke and served by their most capable staff, MC was Mick Stone and music by Tony George.
Daily prizes were presented by Shannon and Dave from Priceline, NSWVGA shield presented by Aileen Williams and the major 54 hole championship presented by Richard on behalf of our major sponsor Evermore Retirement Living, Forster.
My sincere thanks to all who participated because without you there is no week of golf.

DAILY PRIZES
MONDAY
MEN
A GRADE
1) Ron Boyd (Toronto) 38pts
2) Peter Gunn (Port Macquarie) 35pts
3) Greg Noble (Branxton) 34pts c/b
B GRADE
1) Noel Shelly (Hawks Nest) 35pts
2) Henry Kubacki (Tully Park) 34pts c/b
3) Kevin McKinlay (Richmond) 34pts c/b
C GRADE
1) Allen Davies (Richmond) 37pts c/b
2) Jeff Dennis (Richmond) 37pts
3) Phillip Green (Jamberoo) 34pts
LADIES
A GRADE
1) Lyn Somers (Port Macquarie) 35pts
2) Tracey Burke (Toukley) 34pts c/b
3) Cathy Pautsch (Wakehurst) 34pts
B GRADE
1) Jayne Tanner (Singleton) 33pts
2) Tina Wasilewicz (Nelson Bay) 31pts
3) Susan Muna (Hawks Nest) 30pts c/b
TUESDAY
MEN
A GRADE
1) Roger Catchpole (Kew) 38pts
2) Robert Mackenzie (Toronto) 37pts c/b
3) Brian Beaven (Camden) 37pts
B GRADE
1) Kevin McKinlay (Richmond) 37pts
2) Brian Somers (Port Macquarie) 36pts
3) Ray Kearney (Kurri) 35pts c/b
C GRADE
1) Anthony Stone (Sussex Inlet) 38pts
2) Barrie Newton (Hawks Nest) 37pts
3) Peter Morgan (Taree) 36pts c/b
LADIES
A GRADE
1) Julie Berick (Kew) 39pts
2) Wendy Thompson (Emerald Downs) 37pts c/b
3) Tracey Burke (Toukley) 37pts c/b
B GRADE
1) Glenda Pont (Fox Hills) 40pts c/b
2) Tina Wasilewicz (Nelson Bay) 40pts
3) Gaby Brabender (Heidelberg) 38pts
THURSDAY
MEN
A GRADE
1) John Curry (Forster/Tuncurry) 38pts
2) Scott Walker (Toukley) 35pts
3) Les Edmonds (Port Kembla) 34pts
B GRADE
1) Michael Curtis (Yass) 37pts
2) Rod Milligan (Forster/Tuncurry) 32pts c/b
3) Henry Kubacki (Tully Park) 32pts c/b
C GRADE
1) Iain Campbell (Everglades) 32pts c/b
2) Christoph Pautsch (Wakehurst) 32pts c/b
Peter Morgan (Taree) 32pts
LADIES
A GRADE
1) Suzanne Stuart (Everglades) 39pts
2) Julie Berick (Kew) 35 pts
3) Suzanne Stenning (Ballina) 32pts c/b
B GRADE
1) Betty Koppman (Pacific Dunes) 35pts c/b
2) Aileen Williams (Muree) 35pts c/b
3) Susan Muna (Hawks Nest) 33pts c/b

NSWVGA Shield
MEN
1) Scott Walker (Toukley) 71pts
2) Brian Beaven (Camden) 70pts
LADIES
1) Julie Berwick 74pts
2) Geraldine Beaven 72pts

54 Hole Championship
MEN
1) Rod Milligan (Forster/Tuncurry) 107pts
2) Scott Walker (Toukley) 102pts c/b
3) Greg Noble (Branxton) 102pts c/b
LADIES
1) Geraldine Beaven (Camden) 102pts
2) Julie Berwick (Kew) 100pts
3) Cathy Pautsch (Wakehurst) 99pts

Tour Director Martin Salt


Back